BIOGRAFIE


Narajama je původně rocková, později spíše multi-žánrová hudební skupina z Kyjova. Jedinečností a poznávacím znamením Narajamy je zapojení cimbálu mezi klasické rockové nástroje 

Činnost skupiny je finančně podporována městem Kyjovem.

NARAJAMA - dříve progresivní víceméně rocková, dnes intenzivněji ale jinak fúzující napříč mnoha žánry, se navrací do pozemské hvězdokupy hudební mlhoviny.

Po více než dekádu trvající odmlce se skupina uvedla v roce 2012 na scénu vydáním třináct let staré nahrávky 3´mej. Následně po cirka roční intenzivní spolupráci hudebníků vydává další nahrávku u předního českého labelu INDIES SCOPE s názvem CONVERGERE - ve smyslu sbližování či prolínání hudebních stylů a vlivů.

Prvotním impulzem u většiny nových skladeb byla snaha propojit afro-latinskou rytmiku s moravskou lidovou písní nebo naopak. K tomuto počinu jednoznačně přispěla opětovná přítomnost cimbalistky a vokalistky a svojský přístup bubnů vkusně podpořených perkusemi. Tato hudební bašta by však sama o sobě neobstála bez zásadních ingrediencí v podobě povětšinou nervně a originálně pulsující basy a rozvážně užívané neotřelé kytary. Ale co zpěvák, klávesista a multi-instrumentalista Lovec? Bez jeho svojských přístupů k hudbě by Narajama nikdy nedostála podoby jakou v současnosti má!

Tvorba Narajamy je pro všechny. Záleží jen, nakolik má posluchač otevřenou mysl a srdce, na zkušenosti a na míře pozornosti.

A jemná intelektuální masáž? V tomto případě není až zas tak ke škodě věci.

NARAJAMA - v rovině hudební terminologie - World Music. Filozoficky vzato výtvarná hudba.

Jedinečností muziky Narajamy stále zůstává zapojení cimbálu mezi klasické rockové nástroje.

Bio a historie

NARAJAMA vznikla koncem léta roku 1991. První zkouška ve složení Petr Goldmann - bicí, Igor Judas - basová kytara a Petr Walos - kytara, se odehrála v tehdy vznikajícím studiu Shaark v Kyjově. V tomto složení kapela nahrála v roce 1993 v brněnském studiu Audio Line první album s názvem "Webs" a krátce na to opustili kapelu Petr Walos a Michal Mihal. Album doposud oficiálně nevyšlo a vzhledem k osobytosti zmíněných hudebníků se zbylí členové k tomuto albu již nikdy nevrátili. Kapelu následně doplnili Roman Kouřil - kytara, Bohdana Petrů - cimbál, Milan Lovec Bílovský - vokál. V roce 1996 vychází u Indies Records album "Vytancuj chmury". O rok později u stejného vydavatelství vychází třetí album "V tom víně je nalháno".

Zvuk Narajamy se měnil a vyvíjel s každým albem. Prvotní nahrávky odráží spíše vlivy hard rocku, zatím co druhé či třetí album nabírá spíše eklektický ráz a čerpá z různých hudebních směrů, jako jsou jazz, folk, rock a alternativní hudba. Tato alba jsou také ozvláštněna pro tento žánr netypickými nástroji - cimbál,fagot, čelo a housle. Kapela byla některými přirovnávána ke King Crimson ve smyslu těžké zařaditelnosti pro své atmosférično. Na těchto dvou albech jen stěží najdeme stopy klasické rockové skladby.

Koncem roku 1999 Narajama počtvrté otevírá brány studia, aby nahrála své čtvrté album "3'mej", které nese stopy určité zádumčivosti či nostalgie, snad z důvodu předchozího odchodu Bohdany, která se na nahrávání alba již nepodílí a cimbál je nahrazen klávesami, na které hraje Lovec. V roce 2000, po neúspěšném pokusu album vydat, kapela vyhlašuje kratší pauzu, která se protahuje na dlouhých 11 let.

V roce 2011 se kapela probírá z letargie a v původním složení oživena o percuse začíná koncertovat a pracovat na novém albu. Tato deska, jakož i 3 předchozí, se zrodila ve studiu Shaark ve Bzenci ve spolupráci se zvukařem Pavlem Hlavicou a Petrem Nejezchlebou. Původní představa o dvou a půl týdnech nahrávacího času se díky hledání jak zvukové tak obsahové identity a skládání několika songů přímo na místě mění na rozpětí téměř čtyř měsíců s různými pauzami. Výsledkem je hudební počin s názvem "Convergere", ve smyslu sbližování a prolínání hudebních stylů, což trefně vystihuje obsah velmi pestrého alba. Prolínají se v něm prvky moravského folkloru, jazzu, progresivního i alternativního rocku, afro-latinské rytmiky podtržené australským didgeridoo. V porovnání s nostalgickým obsahem i obalem alba "3'mej" již obal nové desky naznačuje optimističtějí atmosféru. Autorem obalu je kanadsko - nizozemský malíř, spisovatel a umělec Brian Tjepkema, který se již podílel na obalech dvou předchozích alb, včetně dvou textů na desce "Webs". Slovy Petra Goldmanna: " K čemu zbytečné kecy, je to v rovině hudební terminologie - World Music, filozoficky vzato výtvarná hudba. "

NARAJAMA působila ve složení:


léto 1991 - 20. 1. 1994:

Petr Goldmann - bicí
Igor Judas - basová kytara
Petr Walos - kytara
Michal Mihal - zpěv
1994 - 20.12. 1997:

Petr Goldmann - bicí
Igor Judas - basová kytara
Milan Bílovský - zpěv
Roman Kouřil - kytara
Bohdana Petrů - cimbál, zpěv
1997 - 28. 8. 1999:

Petr Goldmann - bicí
Igor Judas - basová kytara
Milan Bílovský - zpěv, klávesy
Roman Kouřil - kytara
od 9. 5. 2011:

Petr Goldmann - bicí
Igor Judas - basová kytara
Milan Bílovský - zpěv
Roman Kouřil - kytara
Bohdana Petrů Menšíková - cimbál, zpěv
Radek Klíč - perkuse